• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/gumushacikoyyeg
  • https://twitter.com/ghk_yeg
Facebook Sayfamız
Satınalma İlanları
LEADER Tedbiri’ toplantısı yapıldı

Türkiye’de, Amasya’nın da içinde yer aldığı 10 ilde 21 ilçe içinde bulunan İlçemizde uygulanan, AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen IPARD II Programı kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen “LEADER Tedbiri Farkındalık Yaratma ve Yerel Halkı Harekete Geçirme Teknik Destek Projesi”nin Yerel Eylem Grubu bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İlçemiz Belediyesi Meclis toplantısında, Belediye Başkanı Zehra Özyol, başkanlığında yapılan LEADER Tedbiri Yerel Eylem Grubu bilgilendirme toplantısına, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam, Yerel Kalkınma Uzmanı Hale Ertopcu Boztepe, Yerel Eylem Grubunda yer alan proje yürütücüleri katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Belediye Başkanı Özyol, “Projenin yürütüldüğü İlimizde 3 YEG kuruldu.’’dedi

Proje ile kırsal toplulukların kapasitelerinin geliştirilmesi, kırsal alanların sosyal, ekonomik ve çevresel olarak iyileştirilmesine destek olunmasının amaçlandığını aktaran Özyol, "Yerelde henüz kullanılmayan uluslararası kaynak ve potansiyelden yararlanılarak yeni gelir kaynakları yaratmak ve yaşam kalitesini iyileştirmek, kırsalda yaşayanların yerel kalkınma süreçlerine gerçek anlamda katılmalarını desteklemek ve kırsal toplulukların daha büyük topluluklarla entegrasyonunu kolaylaştırmak gibi hedefler var." diye konuştu.


LEADER tedbiri hakkında bilgilendirici sunumla başlayan toplantıda, tarafların soru ve cevap şeklinde görüşleri alındı.

Yerel Kalkınma Uzmanı Hale Ertopcu Boztepe, yaptığı konuşmada, projenin kırsal kalkınma stratejilerinin uygulanmasında yerel katılım ve ortaklığı teşvik etmeyi esas alan bir yaklaşım olduğunu söyledi.

AB ülkelerinde çokça uygulanan geri kalmış bölgeler için devletlerin sunmuş olduğu imkânlardan yeterli düzeyde faydalanılamayan bölgeler için geliştirilmiş kırsal kalkınma programı olduğunu söyleyen Ertopcu, “Programın esası kamu sivil toplum ve özel sektörün bir araya gelerek mikro düzeyde kırsal kalkınma projelerinin hazırlanmasını esas almaktadır. Hazırlanılan bu kırsal kalkınma stratejilerine uygun projeler desteklenecek." dedi.

Kalkınma gruplarının kurumlarına sunulan projelere referans olmak suretiyle bu projelere öncelik verilmesini sağlayabileceklerini belirten Ertopcu, "Amasya’da Gümüşhacıköy, Göynücek ve Taşova’da ilçelerimizde bu programı uygulamaya başlayacağız." ifadelerini kullandı.

Toplantı daha sonra katılımcıların konuşması ve verilen konferansla sona erdi.

 

İki gün süren Tedbiri Yerel Eylem Grubu bilgilendirme toplantısında katılımcılar ilçeye yapılması gereken öncelikli sıradaki projelerini dile getirdi. Alan çalışmalarında ise İlçe Şehir stadı, Bayrak Çiftliği, Maden Camisi, Kızlar Manastırı ve Kışlalı Sadi'nin Yeri incelendi.

  
1367 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret44445